неделя, 19 септември 2010 г.
Евтин резервист ще смени скъпия боец!
Резервисти, чиято издръжка струва в пъти по-малко от военните на кадрова служба, ще компенсират предстоящото орязване на войската. Министерство на отбраната планира да наеме на работа в доброволния резерв около 3000 души. Всеки мераклия подписва първоначален договор. Сега експертите умуват за какъв срок - 5 или 8 години.
Веднъж в месеца - в събота или неделя , одобреният кандидат ще бъде викан в поделението за един ден подготовка. Умишлено е избран вариантът това да става през уикенда, за да няма недоволство или обструкции от работодателите. За времето на ангажимента през този ден доброволният боец ще получава 1/22 част от заплатата си за длъжност и звание. Така през годината той ще отработи 12 дни. Отделно веднъж пък ще се явява на задължителен полеви лагер с тактически учения и стрелби за 14 дни. Което означава, че за година резервистът ще си е отработил една заплата.
Отделно му се полага и бонус от едно допълнително възнаграждение заради решението му да се запише в доброволния резерв. Така резервистът ще получава от държавата общо две заплати в годината. Като се прибавят парите за дрехи, харчовете за храна, боеприпаси и гориво за тренировки и учения, 3000 резервисти ще струват на бюджета по първоначални разчети между 10 млн. и 12 млн. лв.
Докато издръжката на същия брой кадрови военни отива към 36 млн. лв. годишно. А това означава, че за близо три пъти по-малко пари държавата ще поддържа приблизително равни по възможност бойни способности. Резервистите ще се попълват предимно от бивши и съкратени от войската униформени. Сметката е съвсем елементарна - тези хора са обучени и с минимални тренировки ще поддържат умения. Което означава, че с едни и същи пари вместо да се подготви един батальон, ще се готвят три.
Подобна система имаше и в соцармията. Тогава една дивизия мобилизираше запасняци за три. Но с тази разлика, че нищо не им се плащаше.
За доброволния резерв ще могат да кандидатстват и мераклии, които не са служили. Резервистите ще могат да ходят и на мисии зад граница срещу заплащане като на всички останали. Идеята е до лятото на 2011 г. законът за резерва да е готов и влязъл в сила.
Според Бялата книга до 2014 г. ще останат само 22-ма генерали
До 2014 г. числеността на родната войска ще бъде редуцирана с 6000 души.От 32 000 човека сега тя трябва да стане около 26 000. Тези параметри са залегнали в Бялата книга за отбраната и Въоръжените сили, която написа Министерството на отбраната. Така 21 години след падането на желязната завеса армията ни се сви като шагренова кожа. В навечерието на 10 ноември 1989 г. под знамената служеха 130 000 бойци (виж таблицата) .
На Балканите нашата армия беше първа в три отношение: имахме най-много танкове, най-мощната система за противовъздушна отбрана (ПВО) и разполагахме с най-много ракети. Освен това ВВС бяха въоръжени с 235 бойни самолета и имаха три уникални изтребителя разузнавачи МиГ-25РБ. Те летяха на 21 км височина с два пъти скоростта на звука и бяха недосегаеми - нито за противниковите изтребители, нито за техните ракети от ПВО.
Според Бялата книга до 2014 г. числеността на пехотата ще е 53 % от състава на армията ни. Делът на ВВС ще е 25 %, а на ВМС -13 %. Останалите 9 % са поделения, подчинени на Съвместното командване на силите. Освен близо 6000 военни от системата на отбраната ще бъдат съкратени и 1300 цивилни служители. Числеността на администрацията ще бъде сведена до 750 души, а командната структура на войската ще е 2,5 % от общата численост на бойните части.
Сегашните началници, който бяха командващи на пехотата, ВВС и ВМС, ще са командири на съответните войски. Експерти обясниха, че в подобна рангова трансформация няма никаква логика, защото командирите са в тактическите звена - от взвода до батальона. Той има съвсем други функции за разлика от генерала, който стои начело на съответния вид въоръжени сили. Генералът не командва като ротния или взводния - той управлява войските. Според запознати принизяването на ранговката ще доведе до падане на длъжностите за генералските звания. Ако сега за шеф на пехотата или ВВС длъжността е за тризвезден генерал, с промените тя ще се трансформира за двузвезден. Освен това се очаква и орязване на генералските длъжности във войската. Ако сега армията ни се командва от 32-ма генерали, тяхната бройка вероятно ще е 22.
Документът предвижда още бюджетът за отбрана да е не по-малко от 1,5 % от БВП. Сега той е около 1,4 %, а когато ни приемаха в НАТО, беше 2,5 %. Военни финансисти твърдят, че за пръв път в историята на армията МВР има по-голям бюджет от Министерството на отбраната.
Предвижда се планираните мащабни промени в системата на отбраната и армията да се извършат до 2014 г. Политици с опит обаче припомнят, че всяко ново правителство идва с намерение да ореже армията, а всяко следващо отменя плановете...
Аню Ангелов: Няма конфликт между военни и цивилни
Няма противоречия и конфликти между цивилното и военното ръководство в Министерството на отбраната, обяви пред БНР вчера военният министър Аню Ангелов.
Той определи като “нонсенс” твърденията на депутати от БСП, че не е направил необходимото да покани в парламентарната комисия по отбрана и външна политика представители на военното командване.
“Аз никого не съм спирал, нито съм пречил на когото и да е било да се среща с представители на комисията”, допълни министърът. И обясни, че още няма решение на продължаващия вече втори месец конфликт с президента Георги Първанов за назначаването на шеф на военното разузнаване. Според Ангелов на заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност той отхвърлил всички обвинения за непрозрачност в политиката на МО.
Пенсионираме МиГ-29 през 2018 година
Изтребителите МиГ-29, които са най-мощното и съвременно оръжие на родните ВВС, ще ни служат до 2018 г., научи “Труд”. Руските самолети ще летят поне още осем години. На тях ще се разчита дотогава да охраняват небето ни и да носят денонощни дежурства в “Еър полисинг”. В момента армията има 16 броя МиГ-29.
При представянето на Бялата книга за отбраната и Въоръжените сили министър Аню Ангелов обяви, че през 2011 г. ще стартира конкурсът за придобиване на нов многоцелеви изтребител за ВВС. Според него година по-късно трябва да бъде избрана фирмата и сключен договор за доставка на самолетите, като се очаква първите да пристигнат през 2015 г.
Нов самолет обаче се усвоява за три години, което означава, че едва през 2018 г. първите западни изтребители ще започнат да патрулират в небето на България.
Проблемът има и друга страна. Зависи за колко самолета ще има пари държавата - осем, десет, дванадесет или двадесет. Осем не са достатъчни, твърдят армейски пилоти. Логиката е, че един самолет готви един пилот, а с 8 летци не може да се дават дежурства. Пилотът на изтребител е най-скъпоструващият специалист на държавата. Годишно само за един тя харчи около $2,5 млн., за да покрива поне минималните изисквания за подготовка на летците в НАТО.
Родните ВВС имат на въоръжение още изтребители МиГ-21, чиито ресурс свършва в края на 2011 г. На 14-те щурмови самолета Су-25 в Безмер пък ресурсът е до края на 2013 г.
Над 1600 машини в 25 страни по света
Над 1600 изтребителя МиГ-29 са били произведени и са били на въоръжение в 25 страни в света от 1982 г. до днес. Смята се, че един от тях струва около 30 млн. долара.
След Русия, където в момента се експлоатират 310, най-много се използват в Украйна - 80 и в Индия - 48. Румъния прекрати летенето на МиГ-29 през 2003 г., като дотогава разполагаше с 14 изтребителя. Чехия се раздели с тези машини през 1994 г., когато изгоря тренировъчен самолет на ВВС.
Година по-късно 9-те изтребителя са разменени с Полша за хеликоптери В-3 “Сокол”. Германия си остави в музея един МиГ-29, а останалите 23 са снети от въоръжение и предадени на Полша през 2003-2004 г.
През 1997 г. Молдова продаде 21 изтребителя МиГ-29 на САЩ за общо $ 40 млн., още четири на Йемен и един на Румъния, преди съседите ги да спрат.
В Русия производството на изтребителите продължава, като се пускат усъвършенствани модификации. Сред тях са многофункционалният МиГ-29СМТ, корабният вариант МиГ-29К, фронтовият МиГ-29М, а на базата на тази машина е построен и МиГ-35.
Авиоспециалистите смятат, че аеродинамиката на руските машини остава сред най-добрите в света, но оборудването продължава да изостава от западното.
в.Труд
петък, 17 септември 2010 г.
Забравете слуховете, 20-те заплати при уволнение остават!
При освобождаване от военна служба военнослужещите имат право на еднократно парично обезщетение в размер на толкова брутни месечни възнаграждения, колкото прослужени години имат, но не повече от 20.
Това е записано в представения проект на Бялата книга за отбраната и Въоръжените сили, която визира периода до края на 2010 г. На този етап остават само слухове приказките, че някой министър, биел той и финансовият, има намерение да намали 20-те заплати на шест. На пхрактика в книгата е записан законовият текст. Такъв принцип се прилага и при останалите социални текстове.
По отношение на военнослужещите ще се съхрани начина на формиране на тяхното основно месечно възнаграждение. Наред с това, остава допълнителното заплащане на възнаграждение за продължителна служба, специфични условия при изпълнение на военната служба, рискове за живота и здравето, които не могат да бъдат отстранени, ограничени или намалени, изпълнение на възложени задължения извън установеното служебно време, образователна и научна степен и постигнати високи резултати в служебната дейност. Важно е да се знае, което също бе обект на дискусия, че здравните осигуровки, както и тези срещу смърт и неработоспособност в резултат на злополука, настъпила при или по повод изпълнение на служебните им задължения и гражданска отговорност са за сметка на държавния бюджет.
Дано не се намери някой по пътя на Бялата книга през правителството и парламента да превърне слуховете в истина и така да намали социалните придобивки на военнослужещите. Както става в момента с промените в Кодекса за социално осигуряване. Те предвиждат вдигане на осигурителния стаж за придобиване на право на пенсия на военнослужещите от 25 последователно на 26, 27 и 28 години.
сряда, 15 септември 2010 г.
Днес представят Бялата книга за отбраната, първата е на осем години
През 2002 г. МО смята, че Българската армия може да изпълни своите задачи, ако наброява 45 хиляди военнослужещи. Предстои ни да разберем какво мисли сега министерството.
За втори път в нашата история днес ще бъде представена Бяла книга за отбраната и Въоръжените сили. Първата е приета на 4 април 2002 г. с решение на Министерския съвет. Тя започва с предговор на тогавашния министър на отбраната Николай Свинаров. В съдържанието й има пет части: „Република България в контекста на средата за сигурност в началото на 20 век”; ”Военни способности”; ”Човешкият фактор в отбраната”; „Ръководство на отбраната” и „Национални ресурси за отбрана”. В луксозното издание, което е дело на „Военно издателство” ЕООД, е записано, че книгата е разработена от дирекция „Отбранителна политика на Министерството на отбраната”. Подготовката на документа е започнала от 2000 г.
Бялата книга определя, че присъединяването към ЕС и НАТО е от национален, регонален и общоевропейски въпрос. Посочва се, че както тогава, т.е. преди осем години, така и в обозримо бъдеще не съществува непосредствена военна заплаха за България. На въоръжените сили са отредени три мисии: принос към националната сигурност в мирно време; принос към мира и стабилността в света и участие в отбраната на страната. Като един от ключовите елементи на новата политика за сигурност на България е посочена реформата на отбранителната система. Изложени са организационната и функционалната структура на въоръжените сили. Посочени са силите и средствата за участие в операции по поддържане на мира и за участие в Европейските сили за отбрана.
Тогавашната прогноза за 2010 г. е, че номиналният и реалният боен потенциал на Българската армия ще бъдат почти едно към едно. Сериозно място е отделено на решенията за подобряване качеството на живот в армията. В Бялата книга се е предвиждало от 2006 г. разходите на български военнослужещ да бъдат над минималните за НАТО. Що се отнася до числеността, е планирано от 75 хиляди през 2000 г. армията да стигне 45 хиляди през 2004 г. Изследването на различни варианти на числеността на Българската армия е показало, че реализирането на модела, съответстващ на мирновременна численост от 45 хиляди военнослужещи, би удовлетворило изпълнението на задачите от въоръжените сили в мирно време и в условия на криза, би създало условия за мобилизиране на необходимия контингент за военно време и би позволило България да участва успешно с контингенти в многонационални операции в усилията на международното общност за поддържане на мира и сигурността на контингента.
Какво предвижда новата Бяла книга за отбраната и Въоръжените сили, ще стане ясно днес.
16.09.2010 г.
сряда, 8 септември 2010 г.
Военните продават девет казарми за над 20 млн. лева
Министерството на отбраната ще продаде на търг девет казарми, като общата стойност на данъчните оценки е над 20 млн. лева.
Преди няколко месеца военният министър Аню Ангелов успя да накара кабинета да намали процентите, с които се формира цената на държавните имоти за продан. Преди това цената се определяше от дънъчната оценка плюс 40% от нея. Сега формулата е данъчната оценка плюс 10%.
Изключително атрактивен е имотът в централната част на Ловеч, който е с площ 62 980 кв. м, застроен с 47 сгради и 16 съоръжения. Данъчната му оценка е 4 948 744 лв., което означава, че търгът ще над 5.4 млн. лева. Армията ще продаде и имоти и сгради в Дупница, край с. Шипково, още един в Ловеч, в Плевен, Русе, Копривщица, с. Узунджово, община Хасково и на ул. "Подп. Калитин" в София.
През тази година МО е продало над 12 имота, но администрацията крие точните цифри и купувачите, тъй като нямали тяхното съгласие. Новото ръководство дойде с обещанието за пълна прозрачност в дейността на ведомството.
петък, 3 септември 2010 г.
Бойният батальон за Афганистан – съюзническо задължение или пушечно месо
Добре е, че договореността с американците е да изпратим боен батальон или бойна тактическа група в Афганистан чак през 2013 г. Дотогава я камилата, я оттгеляне от „рая за мака” на цялото съюзничко войнство начело с американския Громов – генерал Дейвид Петреъс. Ако трябваше да изпратим батальон веднага или след месец-два , резултатът ще е предизвестен – загинали, черни забрадки, посрещане на аерогара София, спуснати знамена, траурни дни... Ей богу, не преувеличавам.
Поглед преди три петилетки показва, че Камбоджа е била по-голямо предизвикателство от всичките ни последващи участия в мисии взети заедно. Тогава дори не бяхме чували за сини каски и червени кхмери, а изпратихме на 9000 км боен батальон от 800 военнослужещи. Те тръгнаха за бреговете на Меконг само с няколко дни специална подготовка. Ротите бяха в състав от наборни войници и запасняци. Чак в Камбоджа те осъзнаха, че воюват за жълти стотинки в долари. Защитавайки честта на България, се вдигнаха на бунт за собствената си чест. После дойдоха жертвите и преосмислянето на цялото ни участие в подобни мисии, в които с кръв се подпечатаха промените и реформите в армията и страната. Бог да ги прости момчетата, чийто прах е в темелите на параклиса „Св. Георги” в центъра на Пном Пен.
Петима загинаха в Кербала от първия пехотен батальон. Грешка на командването или нелепа съдба ? Никой не бе осъден. Оказа се, че в база „Индия” не са взети и най-елементарните мерки за защита на хората – изкопаване на дълбок ров и ограждане на базата с „хеско” и „аляски”. В боевете за Сити хол / центъра на града/ миротворците от втори батальон показаха опит и устойчивост. Водени бяха от командир, който отстояваше решенията си пред полските началници и действаше безкомпромисно в боя. Тогава всички разбраха силата на „Аз реших !...”
До момента в Кабул и Кандахар миротворци ни не са имали непосредствени сблъсъци с бунтовниците. Наши колеги преди дни подвикнаха, че е време български куршум да порази талибан. И това би било добре, ако и от отсрещната страна нямаха калашници. Талибанските куршуми не са халосни. Досега имаме ранени, но нямаме жертви в Афганистан. А ако изпратим боен батальон ? Ясно е, че ще изпълним съюзническо задължение. Но дали няма да сме и пушечно месо ?
В Кандахар през няколко дни пада убит англичанин, канадец...С очите си видях как се връщат миротворците на Нейно величество, когато са загубили свой другар в боя. В стана на нашите е румънската църква, където има портрети на загинали съседски офицери и сержанти. Тръгне ли наш боен батальон за Афганистан , подготовката на ротите трябва да е като преди война,поне една година. Инструктори трябва да са старшите национални представители от контингентите в Кербала, а командири – командирите на роти от Кербала, Кабул и Кандахар. Осигуряването трябва да е като на другите натовци, а заплащането на ниво. От редника до капитана и полковник трябва да знаят какво ги очаква и каква ще е цената на огъня и достойнството. Останалото е късмет, а на тези ширини – воля на Господа и Аллаха.
Баланс или съкращения до дупка!?!?
Баланс на способности и ресурси или сметките на силния
Честно и хубаво казано – до 2015 г. трябва да бъде постигнат баланс между способности и ресурси. Армията трябва да бъде не по-малко от 28 000 души, а армейският бюджет не по-малко от 1,4 на сто от брутния вътрешен продукт / преди години, по натовски, бе не по малко от 2 и нещо на сто\. Пак преди време говорехме само за малка, мобилна и модерна армия. Наслушахме се и армията си остана само малка. Сега май пак натам духа западният вятър...
След лекцията на военния министър на отбраната срещнахме един бивш командващ Сухопътни войски. Та той, като разбра за какво става дума, простичко ни каза, че какви ще са армиите на България, Унгария, Прибалтийските републики и подобни е станало ясно още при изгрева на Милениума. На висок глас натовци са ни заявили, че не ни трябва пехота повече от десет хиляди щика. За малка България , която от Тимок до Резовска се прелита от изтребители за десетина минути, не и трябват миговски и натовски ескадрили. Затова си имаме съседи, пък и стратегически твърдим , че няма опасност от конфликти и огнищата им са зад девет планини в десета. Защо ни е и флот, щом като не са ни необходими подводници, може да ни върши работа брегова охрана с няколко катера. Казали са го хората от алианса, ама и темане са ни сторили първите години на партньорството, за да не ни счупят балканския инат. Задържахме армиите за няколко години, после направихме корпуси, имахме си и полкове. Правихме експерименти във военноморските сили и авиацията. Щом си даваш дупето / модерна дума/ под наем, ще слушаш и свирката на тези, които си бъркат в джоба на данъкоплатеца и поръчват. На този свят всичко се плаща, дори и на американците, дори и след петилетки. Безплатни са само коктейлите на зарибяването.
Един майор и един капитан, пехотинци, с по четири мисии на различни континенти, на четири очи ми казаха, че са се просълзили след лекцията на министъра на отбраната във Военна академия. И не затова, че ще има съкращения и ще е отворен пътя им към върховете на пирамидата. А затова, че Българската армия ще остане само с две сухопътни средни механизирани бригади. Че ще бъдат закрити и други легендарни гарнизони. Дано пък тези сълзи, след време, оправят нещата.
Едва ли! Сметките на силния включват такъв баланс на способности и ресурси, който за по-малките партньори означава стойка “партер” или най-малкото безмълвно “Мирно!”.
сряда, 1 септември 2010 г.
Идат запасняците
Военният министър обърка възпитаниците във Военна академия със сметките за числеността на армията
Военното министерство ще извърши нова интересна реформа. Ще съкрати армията с 6000 души, но ще създаде доброволен резерв от 3000 души. Това обяви вчера министърът на отбраната Аню Ангелов, който изнесе лекция при откриването на новата учебна година във Военна академия.
Законът за резерва ще влезе в Народното събрание догодина. Той ще дава право армията да набира вече и доброволци, които ще бъдат обучени, за да може да се включат в операции на армията в мирно време - за спасяване при бедствия и кризи например. През повечето време резервистът ще работи на друго място, но ще получава месечно около 200-300 лева. Работодателят му обаче ще бъде задължен със закон да го освобождава при мобилизиране срещу евентуално обезщетение. При повикване за участие в операция резервистите ще получават възнаграждение, което отговаря на чин и звание. Имаше идея резервистите да могат да участват в операции на Българската армия извън страната до 180 дни не повече от един път на 2 години.
В армията и сега има резерв, към който са зачислени всички мъже, минали през казармата, които могат да бъда извикани при необходимост.
Ангелов отново обърка данните за числеността на армията, а военните стояха и недоумяваха колко ще останат. Според министъра до 2015 г. армията ще се състои от не по-малко от 28 000 души. По щат в момента войската е от 32 000 души, но реално са 29 200. Недоумението идва от сметките как след съкращаване на 6000 души, ще се получи посочената нова численост. Военният министър обаче бе ядосан заради публикации за неговата смяна и не позволи да бъде питан за пояснения.
Преди няколко месеца Ангелов обяви края на реформата в армията, тъй като е извършил вече административните и законовите промени. Вчера той отново подчерта, че следващата година пак ще бъде променян законът за отбраната, който той сам внесе. Ще продължи процесът на преструктуриране на администрацията на МО и създаването на единна за мирно и военно време командна структура на оперативно ниво, каза министърът на отбраната. Според него от общо пет оперативни командвания и щабове ще останат четири. Общият им състав заедно с този на Щаба на отбраната, няма да надвишава 2,5 % от общата численост на БА. "Общият състав на цивилните служители във всички структури ще бъде намален с около 1200 души", каза Ангелов. Така в администрацията на МО щяло да има до 700 военнослужещи и цивилни, които сега са 980.
Военноморските сили, освен с единствената подводница, ще се разделят и с някои кораби с изтекъл ресурс. Във ВВС ще се върви към по-голяма компактност на наземната противовъздушна отбрана.
"Ще създадем необходимата основа за постепенна замяна от 2014 - 2015 г. на МиГ-29 с нов тип многоцелеви изтребител, съвместим с въоръжението на ВВС на страните - членки на НАТО", каза военният министър. До края на тази година МО ще разплати задълженията си към външни фирми. В България ще пристигнат още 3 хеликоптера "Кугар" и 3 "Пантер", един самолет "Спартан" и 155 единици нова транспортна техника. За да се изпълнят целите, сегашното ръководство на МО смята за необходимо да се осигури "относително постоянен дял на разходите за отбрана от брутния вътрешен продукт през следващите 4 години, не по-малък от 1.4%.
КАДРУВАНЕ
Министър Ангелов все още не е предложил нова кандидатура за директор на военното разузнаване освен тази на Валентин Гагашев. От вчера сегашният директор на служба "Военна информация" ген. Пламен Студенков официално сдава поста заради навършването на пенсионна възраст, но постът ще продължи да бъде заеман от изпълняващ длъжността заради скандала между военния министър и президента и върховен главнокомандващ Георги Първанов. Ангелов държи службата да бъде поета от външен за системата човек, а Първанов подкрепя кандидатурата на сегашния заместник полк. Венцислав Истатков.
Абонамент за:
Публикации (Atom)